טיפים

קצפת ותות ממליצים להורים- טיפים פשוטים למסיבת יומולדת מוצלחת!

איך אני יכולה להסתדר עם ארבעים ילדים כשבקושי אני מסתתדרת עם שניים- שלשה?
אם תתדעי לתכנן מראש נכון, הכול יתקתק כמו שעון.
*“טיפ הברזל” – תעשי בחירות פשוטות.
אין צורך להפוך את יום ההולדת להפקה חסרת פרופורציות. ילדים זה עם פשוט, שמתגרה בקלות
לכן בחרי אטרקציה אחת או שתיים. שתעניין ותשמח את הילדים במהלך כל המסיבה. זכרי מה למדו אותנו תמיד “כל המוסיף גורע”.

“קישוטים” – איזה כיף!
זו ההזדמנות שלך ליהנות קצת עם הילד/ה לקראת המסיבה. אם יש קצת זמן תוכלו להכין ביחד שרשרת מנייר כמו בחג סוכות,או לנפח ביחד בלונים, להכין ציורים וכו`. זו הזדמנות נהדרת לשתף את הילד/ה בהחלטות כמו איפה לתלות ועוד. זה הזמן שלו במאה אחוז איתך.
(תתפלאי עד כמה שזה יעשה טוב לדעת שהיום את רק שלו).

“איפה זה?” – שאלה טובה שכדאי למנוע מראש – תלי שלטים עם חצים ליום הולדת של…
בכניסה לבניין או איפה שנראה לכם שכדאי. רצוי להוסיף בלונים (רואים מרחוק). רשמי בהזמנות כתובת מדויקת עם טלפון שלך וכמובן להיות זמינים.

“מתנות” – רצוי להכין מראש סלסלה למתנות. כדאי להכין את הילד/ה מראש שאת המתנות פותחים רק בסוף המסיבה.

*”אוכל או ממתקים?” – אני ממליצה על אוכל, אבל תלוי אם הילדים רגילים לממתקים בימי הולדת, לא כדאי לך להיות הורסת השמחות. בכל מקרה, לא להגזים! גם ככה הקיבולת של הילדים לא גדולה.
כל ילד יכול לקבל בהפסקה לחמנייה עם נקניקיה או חצי פיתה עם חומוס או שוקולד. אני אוהבת שמעבירים צלחת ירקות. הזדמנות לקצת בריא.
יש הורים שמעדיפים להזמין פיצה (במקרה כזה מאוד חשוב לתאם עם השליח את השעה המדויקת לאחר שתאמת עם המפעיל מתי ההפסקה, מנסיון עקב איחורים רצוי להזמין תמיד רבע שעה לפני.

*דבר חשוב להצלחת המסיבה- 
אוכל או ממתקים מחלקים רק בזמן ההפסקה, חלוקה במהלך הפעילות מפריעה לילדים ולמפעילים וכן עלולה להרוס את כל המסיבה. אפשר לשים ממתקים בקבלת פנים ולהוציא מרגע שמתחילה הפעילות.
הדרך המומלצת: כשהילדים יושבים על מחצלת ומגישים להם באופן אישי שקית או צלחת, זה יותר נעים להם משולחן כיבוד, שאז לא כל אחד זוכה לקבל את מה שרוצה, בדרך כלל הילדים מתנפלים על השולחן והחזק הוא ששורד. בנוסף, צלחות/ שקיות  אישיות מונעות לך הרבה מאוד לכלוך ובאלגן והילד לא חייב לסיים הכול, ניתן לסגור ולשמור לאחר כך.
*”עוגה” – בלי ספק שעוגת שוקולד זה הכי טעים… רצוי שתיהיה כמה שיותר רטובה, הילדים אוהבים.
עדיף לתת ביציאה זה פחות מלכלך.

*”חם לי, קר לי” – בימות הקיץ החמים יש לדאוג לשים תמיד ליד המפעילים בקבוק מים צוננים עם כוסות פלסטיק לילדים.
בנוסף, אם המסיבה בחוץ יש לבדוק מראש איפה יש צל בשעת החגיגה בכדי שידעו המפעילים היכן כדאי להתמקם, בשמש הילדים סובלים והמפעילים מתפקדים פחות טוב בוודאות.
בימי החורף עדיף להתמקם במקום סגור ולא לקחת סיכונים של מזג אויר.

*”בעיות מוכרות שכדאי למנוע מראש”.
– בגדים שלא נוחים לילדים כמו חולצה או חצאית שנופלים ואז ההורים מתביישים שרואים לילד/ה וכל הזמן מסדרים ומציקים.
-חפצים שבירים שכדאי להזיז או להסתיר,
חפצים שמושכים תשומת לב כמו נדנדה בחצר שבדאי לקשור או להזיז, כלב הבית שפתאום מופיע ומושך תשומת לב שלא במקום או מפחיד מספר ילדים.
-ילדים מפריעים- מפעיל טוב ידע להתמודד ולרתק את הילדים אבל בכל זאת הוא עסוק באלפי דברים. אם יש “כוכב” שהורס מסיבות בד”כ, רצוי לבקש בצורה מנומסת מהוריו שישארו להשגחה. את הרי לא רוצה שזה מה שיהרוס לילד/תך את המסיבה.

*”ילד יומלדת ביישן” – הורים שיוצאים מנקודת הנחה שהילד/ה שלהם ביישן/ית ואומרים זאת למפעיל בנוכחות הילד/ה, בעצם לא נותנים לילד/ה הזדמנות להיפתח ולהשתחרר מכיוון שפעולה שכזו שמה על הילד מדבקה מיותרת אשר מלווה אותו המסיבה ומקשה על המפעיל.
עדיף לתת לילד/ה את הזמן, ואת עוד עלולה להיות מופתעת, הרבה הורים מספרים בסוף המסיבה שהם לא מאמינים עד כמה הילד השתתף ושהם לא מכירים אותו ככה.
קודם כל- ילדים באמת מתנהגים שונה כשההורים לא בסביבה.
דבר נוסף- מפעיל טוב ומנוסה ידע לשחרר ולתת לילד את הביטחון שהוא זקוק לו ברגעים הנכונים. לכן אני ממליצה בחום לעשות שעורי בית ולראות את המפעיל לפני שמזמינים ולא לקחת “חתול בשק”.

*”ילד מתרגש” – כל הילדים מתרגשים לקראת היום הולדת שלהם אבל יש ילדים שמתרגשים ממש ממש, הם מדברים על היום הולדת בלי סוף, מתכננים, מתכוננים ומה קורה בסוף?
מרוב התרגשות במסיבה עצמה קורה המצב ההפוך של הסתגרות, ביישנות ואפילו בכי וצרחות.
איך למנוע? מאוד פשוט. עדיף לשתף את הילד בסמוך להפעלה, יום, יומיים קודם ולא חודש מראש.

מקווה שנהנת לקרוא- הכול נכתב בגדר המלצה ובמטרה להקל מתוך נסיון רב שנים שמוכיח את עצמו כמועיל.

יום הולדת שמח!
איריס יולדוס קטן
“קצפת ותות”